Ρεκόρ σεζόν για τον Αντετοκούνμπο: Με 49 πόντους οδήγησε τους Μπακς στη νίκη έναντι των Νετς

Κάνοντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε μεγάλη νίκη έναντι των Νετς με 117-114.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 49 πόντους με 3/6 βολές, 17/28 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ είχε ακόμη 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 τάπες και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά, κάνοντας ρεκρό σεζόν και πλησιάζοντας το ρεκόρ καριέρας του (52 πόντοι).

Το ματς, πάντως, ήταν δύσκολο για τα «Ελάφια» καθώς βρέθηκαν μέχρι και 14 πόντους πίσω στην πρώτη περίοδο. Κρις Μίντλετον με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και τον Τζρου Χόλιντεϊ που είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ στάθηκαν δίπλα στον Greek Freak.

Από τους Νετς ο Κέβιν Ντουράντ είχε 42 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά αστόχησε στο σουτ για την ισοφάριση στην εκπνοή. Ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 20 πόντους, ενώ απουσίαζε ξανά ο τραυματίας Τζέιμς Χάρντεν.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά, στο Μπρούκλιν, τα ξημερώματα της Τετάρτης.