Euroleague: Θρίαμβος για τον Παναθηναϊκό AKTOR, κέρδισε στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης μετά από 11 χρόνια

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από 11 χρόνια, με σκορ 97-86, για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη «βασίλισσα» στην έδρα της, καθώς μέχρι τώρα διατηρούσε το απόλυτο 13 στα 13.

Με το τεράστιο «διπλό» το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του σε 17-10 και παρέμεινε στην τρίτη θέση, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υπέστησαν την πέμπτη ήττα τους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με ένα 4-0 σερί μπήκε ο Παναθηναϊκός AKTOR στο παιχνίδι με πόντους των Μπαλτσερόφσκι και Γκραντ. H «βασίλισσα» απάντησε με ένα 8-0 για να προσπεράσει με τέσσερις, 8-4. Oι γηπεδούχοι το έβλεπαν… βαρέλι από μακριά και με νέο τρίποντο του Αμπάλντε και δίποντο του Γιαμπουσέλε πήραν αέρα επτά πόντων, 16-9. Οι Μαδριλένοι είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους, χτυπούσαν στο ανοικτό γήπεδο και με τρίποντο του Κοσέρ έκαναν το 21-13 στο 8′. Με Παπαπέτρου και Λεσόρ το «τριφύλλι» μείωσε στους 4, 22-18, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με τρομερό καλάθι του Χεζόνια για το 24-18.

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και με 7-0 σερί προσπέρασε με 25-24. Οι «πράσινοι» με την απουσία του Ταβάρες πήγαν την μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» και έκαναν το 29-26. O Λεσόρ δεν σταματούσε να καρφώνει το ισπανικό καλάθι και η ομάδα του Αταμάν πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στον αγώνα, 36-28 στο 15′. Το «τριφύλλι» χτυπούσε την Ρεάλ με το ίδιο νόμισμα και με πόντους στο ανοικτό γήπεδο με Χουάντσο και Σλούκα πήρε διψήφια διαφορά, 43-32 στο 18′. Με Καμπάτσο και Ταβάρες η Ρεάλ μείωσε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 43-36. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με δύσκολο καλάθι του Ναν για το 45-36.

Με τρομερό ρυθμό επιθετικά μπήκαν οι ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο με την Ρεάλ να βάζει 10 πόντους σε 2 λεπτά και να μειώνει στους 4, 50-46 στο 22′. Οι γηπεδούχοι πάρα πολύ γρήγορα πέρασαν μπροστά στο σκορ (52-50) με πόντους του Γιαμπουσέλε, τρέχοντας ένα επιμέρους 16-5 σε 4 λεπτά. Ο Κέντρικ Ναν φώναξε παρών και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι», 53-52. Η ομάδα του Αταμάν ήταν αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη και με Λεσόρ και Ναν πήρε αέρα έξι πόντων, 62-56. Ο Γιαμπουσέλε έδωσε οξυγόνο στην Ρεάλ με τρίποντο για το 62-59. Το δεκάλεπτο έκλεισε όπως και το ημίχρονο. Με buzzer beater καλάθι, τρίποντο αυτή τη φορά, του Κέντρικ Ναν.

Με τον Μούσα να βάζει πέντε διαδοχικούς πόντους, η Ρεάλ έτρεξε ένα 5-0 σε δύο κατοχές μειώνοντας στον πόντο, 69-68 στο 33′. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με τους Μούσα και Λεσόρ να κάνουν εντυπωσιακά πράγματα. Ο Σλούκας με οκτώ σερί πόντους έδωσε… αέρα εννιά πόντων, 83-74 στο 37′. Η ομάδα του Τσους Ματέο προσπαθούσε να αντεπιτεθεί, αλλά ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 88-80 στο 38′. Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν κοίταξε ποτέ πίσω και πήρε τεράστια νίκη με 97-86

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97