H βίαιη επίθεση εκδηλώθηκε στις 22.30 όταν οι περίπου δέκα άγνωστοι δράστες εντόπισαν τους δύο άντρες, 37 και 42 ετών και έτρεξαν κατά επάνω τους βγαίνοντας από ένα εγκαταλειμμένο οίκημα που βρίσκεται στο σημείο, πλησίον της Σκάλας.
Τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους ήταν καλυμμένα με τις κουκούλες από τις μπλούζες τους, και οι δράστες επιτέθηκαν στα δύο αδέρφια, προκειμένου να τους ληστέψουν και να αρπάξουν την μπλούζα με τα διακριτικά του Άρη που φορούσε ο ένας εκ των δύο. Σύμφωνα με την καταγγελία, κατά τη διάρκεια της επίθεσης, τα άτομα φώναζαν προς τα θύματά τους, «Βγάλ’ το αυτό. Εδώ μόνο Π.Α.Ο.Κ.», ενώ κατάφεραν να αφαιρέσουν δια της βίας την ζακέτα του ενός εκ των δύο αδερφών, που είχε το σήμα της ομάδας του Άρη.
Μετά την επίθεση, οι δράστες τράπηκαν σε φυγή με τα θύματα να μεταβαίνουν στην αστυνομία και να προχωρούν σε καταγγελία. Φέρεται να είπαν στην ΕΛ.ΑΣ. ότι δεν είναι οργανωμένοι φίλαθλοι σε κάποιον σύνδεσμο της ομάδας του Άρη και χαρακτήρισαν αναίτια την επίθεση που δέχθηκαν.
Αναζητούνται οι δράστες
Από την βίαιη επίθεση, ο ένας άντρας τραυματίστηκε κάτω από το αριστερό μάτι, στο μέτωπο και στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ενώ ο αδελφός του τραυματίστηκ στο σαγόνι και στην πλάτη.
Η αστυνομία προχώρησε σε συνολικά δώδεκα προσαγωγές ατόμων, ωστόσο στη συνέχεια αφέθηκαν ελεύθεροι αφού δε προέκυψαν στοιχεία εις βάρος τους.
Για την υπόθεση έχει σχηματιστεί δικογραφία για αδικήματα περί αθλητικής βίας, ληστεία, επικίνδυνη σωματική βλάβη και σωματικές βλάβες.
Οι δράστες αναζητούνται για να συλληφθούν στο πλαίσιο της αυτόφωρης διαδικασίας και τις έρευνες έχει αναλάβει η Υποδιεύθυνση Αντιμετώπισης Βίας σε Αθλητικούς Χώρους.