Στον τελικό του Eurobasket 2022 οι Ισπανοί - Νίκησαν μέσα στο Βερολίνο τη Γερμανία

«Ρόχα», εσύ η μοναδική! Χωρίς τα βαριά ονόματα του παρελθόντος, αλλά πάντα με τη βαριά (πιο βαριά δεν γίνεται) φανέλα, η Ισπανία που κανείς δεν περίμενε βρίσκεται σε έναν ακόμα τελικό. Κανείς, εκτός από τον Σέρτζιο Σκαριόλο και τους παίκτες του.

Νίκησαν μέσα στο Βερολίνο 96-91 τη Γερμανία και το βράδυ της Κυριακής αντιμετωπίζουν τη Γαλλία ώστε να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ξανά. Και τι έγινε που οι Ιβηρες δέχτηκαν σερί 14-0 και στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο; Και τι έγινε που βρέθηκαν στην τέταρτη με διψήφια διαφορά πίσω;

Στο παιχνίδι των σερί και των ανατροπών, οι Ισπανοί έπαιξαν αμυνάρα στο τέλος, βρήκαν ωραίες συνεργασίες στην τελική ευθεία, είχαν και τον νατουραλιζέ Λορένζο Μπράουν να κάνει τα πάντα με 29 πόντους και 6 ασίστ, να πώς τα κατάφεραν…

Βίλι από κοντά, Ρούντι από μακριά, Ντένις από παντού

Στο αναμενόμενα γρήγορου ρυθμού πρώτο δεκάλεπτο, που έκλεισε με τρίποντο του Λο από τη σέντρα, ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο. Απλώς πριν τη «βόμβα» του γκαρντ της Αλμπα οι Ιβηρες είχαν προηγηθεί 27-21, χτυπώντας κάτω από το καλάθι με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ των 4/4 διπόντων (10/12 συνολικά).

Μέσα ο Ρούντι Φερνάντεθ, δύο κολλητά τρίποντα, να το 33-24 στο 13’. Ο Σρέντερ ωστόσο δεν είχε… χωροταξικά θέματα. Εχωνε από παντού (19 π.), μοίραζε και ασίστ (5) και η δική του παρέα πήγε μπροστά στα αποδυτήρια με 51-46, έχοντας σκαρώσει σερί 14-0 για το 46-41. Οι οικοδεσπότες είχαν περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ (8-6), οι φιλοξενούμενοι 15/18 δίποντα!

Γελάει καλύτερα, όποιος κάνει το τελευταίο σερί

Πάνω που άγγιξαν διψήφια διαφορά (55-46), οι γηπεδούχοι δέχτηκαν μέσα σε ένα δίλεπτο σερί 10-0 κι έχασαν το προβάδισμα, μένοντας πίσω και με 61-57. Εκεί ακριβώς όμως ξανασυνδέθηκαν με το καλάθι, πάνω απ’ όλα έσφιξαν την άμυνα α λα… Ελλάδα (στον προημιτελικό) και με δικό τους πλέον σερί 14-0 έφτασαν επιτέλους στο +10 (71-61).

Επί πέντε ολόκληρα λεπτά έμεινε η Ισπανία δίχως πόντο, ξεκολλώντας μάλιστα στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου με βολές του Γκαρούμπα. Πλησίασε όμως γρήγορα πάλι 71-68 και με σερί 13-0 πέρασε μπροστά 83-77, κρατώντας η ίδια επί ένα τετράλεπτο άποντους τους αντιπάλους της! Από αυτήν τη θέση του οδηγού δεν θα ξανασηκωνόταν…