Euroleague: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 71-78 - Κυρίαρχοι οι «ερυθρόλευκοι» στο ΟΑΚΑ

Για τη 2η αγωνιστική της Euroleague, ο Ολυμπιακός νίκησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με σκορ 71-78. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν ετοιμότεροι, ήταν κυρίαρχοι σε όλο τον αγώνα και έφυγαν με το «διπλό» από το κλειστό του ΟΑΚΑ!

Με αυτή τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 12-6 στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις με τους «πράσινους».

Το ματς

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι στο ΟΑΚΑ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-0 με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει τους τέσσερις από τους έξι πόντους.

Με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει και πάλι ο Ολυμπιακός έφτασε στο συν εφτά (5-12), ενώ «έφυγε» με 12 πόντους (7-19) και πάλι με τρίποντο του Πρίντεζη και με καλάθι του Σλούκα. Ο Παναθηναϊκός βρήκε αντίπαλο δέος να αντιπαρατάξει στο πρόσωπο του Όγκαστ που μπήκε στο παρκέ και με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 12-19 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά δέκα πόντων (12-22) για τον Ολυμπιακό χάρη σε τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη, έπειτα από ακόμα μία τραγική άμυνα του Παναθηναϊκού.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με τρίποντο του Ολυμπιακού αυτή τη φορά από τον Τζένκινς για το 12-25. Οι «ερυθρόλευκοι» κυριαρχούσαν σε ριμπάουντ και ασίστ και σταδιακά ανέβαζαν τη διαφορά, φτάνοντας τη στο +14 (15-29) και σταθεροποιώντας την σε αυτά τα επίπεδα για αρκετή ώρα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 15 (18-33, 27-42 και 29-44), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου και με δύο τρίποντα από Ουάιτ και Κασελάκη μείωσε στους 9 λίγο πριν φύγει για τα αποδυτήρια (35-44).

Πλησίασε ο Παναθηναϊκός, πιο έτοιμος ο Ολυμπιακός

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» σιγά σιγά ροκάνιζαν τη διαφορά, μείωσαν στους έξι με τρίποντο του Φόστερ (40-46) και παρ’ όλο που ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και έφυγε και πάλι με 14 κυρίως λόγω του Πρίντεζη, οι παίκτες του Βόβορα κατάφεραν να γυρίσουν στο ματς.

Με τρίποντο του Φόστερ ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά στους οχτώ, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους πέντε (57-62).

Οι «πράσινοι» έφτασαν το επιμέρους σκορ στο 14-4 μειώνοντας στους τέσσερις τη διαφορά (58-62) και κάνοντας ντέρμπι το ματς. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις, έκανε το 58-64 και το 60-66 και εκεί οι παίκτες του Βόβορα έχασαν τέσσερις ευκαιρίες. Με τον Ολυμπιακό να «κολλάει» επιθετικά, οι Παπαπέτρου, Σαντ Ρος και Νέντοβιτς αστόχησαν σε τέσσερα τρίποντα για να μειώσουν στους τρεις πόντους, με τον Ολυμπιακό να τους… τιμωρεί και να πηγαίνει στο συν 10 (60-70).

Παρά την απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων που έφτασαν ξανά στο -4 (69-73), ο Ολυμπιακός κατάφερε να φανεί ψύχραιμος και να παίξει καλή άμυνα στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 71-78 και… ρεφάροντας την ήττα της πρεμιέρας από τη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78