Euro 2024 -Matchday 4: Νίκη Γαλλίας και Σλοβακίας

Η Γαλλία έδειξε υποτονική εικόνα στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο Euro 2024, αλλά κατόρθωσε να επιτύχει τον αρχικό της στόχο με μια νίκη στην πρεμιέρα.

Η ομάδα του Ντεσάμπ επικράτησε της μαχητικής Αυστρίας με 1-0, χάρη σε αυτογκόλ του Βέμπερ στο 38ο λεπτό. Ωστόσο, οι «μπλε» ανησυχούν για την κατάσταση του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος υπέστη σοβαρό τραυματισμό στη μύτη.

Στην άλλη μεγάλη έκπληξη της διοργάνωσης, η Σλοβακία επικράτησε 1-0 του Βελγίου. Οι παίκτες του Καλτσόνα, με το γκολ του Σραντζ στο 7ο λεπτό, πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα νοκ άουτ. Οι Βέλγοι έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τον Λουκάκου να γίνεται ο μοιραίος παίκτης της αναμέτρησης.

Η Ρουμανία σημείωσε εντυπωσιακή νίκη 3-0 επί της Ουκρανίας, εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16». Η ομάδα του Έντουαρντ Ιορντανέσκου κυριάρχησε πλήρως, αποδεικνύοντας ότι δεν πρέπει να υποτιμάται.