Ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης συναντήθηκε σήμερα με τον νεοεκλεγέντα περιφερειάρχη Θεσσαλίας, στο Μέγαρο Μαξίμου.
Ο Κυριάκος Μητσοτάκης συνεχάρη τον Δημήτρη Κουρέτα για την εκλογή του και ευχήθηκε καλή επιτυχία στα καθήκοντά του.
Υποδέχθηκα σήμερα τον νεοεκλεγέντα Περιφερειάρχη Θεσσαλίας, Δημήτρη Κουρέτα. Η κυβέρνηση είναι πάντα προσηλωμένη στην κοινή προσπάθεια με την Τοπική Αυτοδιοίκηση για τη βελτίωση της ζωής των πολιτών. Προσβλέπουμε σε μία δημιουργική συνεργασία για την ανασυγκρότηση της Θεσσαλίας. pic.twitter.com/EMs4c779MW
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) October 17, 2023
Ο πρωθυπουργός τόνισε ακόμη πως η κυβέρνηση είναι πάντοτε προσηλωμένη στην κοινή προσπάθεια με την Τοπική Αυτοδιοίκηση για τη βελτίωση της ζωής των πολιτών και προσβλέπει σε μία δημιουργική συνεργασία για την ανασυγκρότηση της Θεσσαλίας.
Νωρίτερα σήμερα, ο πρωθυπουργός μίλησε στο συνέδριο «Δημογραφικό 2023 - Ώρα για δράση», όπου υπογράμμισε πως το δημογραφικό πρόβλημα είναι «ένας εθνικός κίνδυνος σε πλήρη εξέλιξη» και τόνισε πως «απαιτούνται εθνικές στρατηγικές και τοπικές πρόνοιες».