Τα πρώτα αποτελέσματα του β’ γύρου των αυτοδιοικητικών εκλογών για την Περιφέρεια Θεσσαλίας έστεψαν νικητή τον Δημήτρη Κουρέτα έναντι του Κώστα Αγοραστού.
Η ενσωμάτωση έχει φτάσει πια στο 83,95% και ο Δημήτρης Κουρέτας συγκεντρώνει 59,38%, ενώ ο Κώστας Αγοραστός 40,62%.
Υπενθυμίζεται ότι στον α’ γύρο των αυτοδιοικητικών εκλογών ο νυν περιφερειάρχης Θεσσαλίας και υποψήφιος με την παράταξη «Συμμαχία υπέρ των Πολιτών» Κώστας Αγοραστός είχε λάβει το 41,37% των ψήφων, έναντι του Δημήτρη Κουρέτα «Παρέμβαση», ο οποίος έλαβε το 34,11%.