Με θερμούς εναγκαλισμούς -δείχνοντας το μεσογειακό της ταμπεραμέντο – η Τζόρτζια Μελόνι, πρωθυπουργός της Ιταλίας, υποδέχτηκε σήμερα τους ηγέτες και τους αρχηγούς των κρατών μελών της G7 στην Απουλία.
Οι ηγέτες των κρατών μελών της G7 - Ιταλίας, ΗΠΑ, Γαλλίας, Βρετανίας, Γερμανίας, Ιαπωνίας, και Καναδάς, συγκεντρώθηκαν σήμερα στο πολυτελές θέρετρο Borgo Egnazia για τις εργασίες της Συνόδου Κορυφής, με επίκεντρο της ατζέντας την στήριξη στην Ουκρανία, την κρίση στη Μέση Ανατολή με επίκεντρο την Γάζα και την αντιπαράθεση με την Κίνα.
Οι προσωπικές πινελιές της Τζόρτζια Μελόνι - Από την επιλογή του μέρους διεξαγωγής της G7 μέχρι το λογότυπο
Προκειμένου το «δικό της» G7 να μείνει στην ιστορία ως «ιστορικό γεγονός», όπως σημειώνει η Corriere della Sera, η Τζόρτζια Μελόνι επέλεξε προσωπικά τα λουλούδια αλλά και την τοποθεσία για την οικογενειακή φωτογραφία – στην είσοδο του θερέτρου – χωριού, μπροστά σε υπεραιωνόβιες ελιές.
Ακόμη και η επιλογή του τόπου συγκέντρωσης των μελών της G7 δεν είναι τυχαία, όπως ούτε το λογότυπο της 50ης Συνόδου.
«Η Ιταλία επέλεξε να φιλοξενήσει τη σύνοδο κορυφής των ηγετών στην Απουλία. Δεν ήταν μια τυχαία επιλογή: Το κάναμε επειδή η Απουλία είναι μια περιοχή της νότιας Ιταλίας και το μήνυμα που θέλουμε να δώσουμε είναι το μήνυμα μιας G7 που υπό την ιταλική προεδρία θέλει να ενισχύσει το διάλογό της με τα έθνη του παγκόσμιου νότου. Το κάναμε επειδή αυτό το μέρος αποτελεί ιστορία μια γέφυρα μεταξύ Δύσης και Ανατολής, είναι ένα μέρος διαλόγου στο κέντρο της Μεσογείου, αυτής της θάλασσας που συνδέει τους δύο μεγάλους θαλάσσιους χώρους του πλανήτη, τον Ατλαντικό και τον Ινδο -Ειρηνικό. Αυτή η θάλασσα εκπροσωπείται επίσης στο σύμβολο που επέλεξε η Ιταλία γι’ αυτή την ιταλική προεδρία, μαζί με ένα άλλο σύμβολο της ταυτότητάς μας, την αιωνόβια ελιά με τις στέρεες ρίζες της, με τα φύλλα της να προβάλλονται στο μέλλον. Μεταξύ των 7 κλωναριών ελιάς, το σύμβολο της συνεργασίας των εθνών μας στις μεγάλες παγκόσμιες προκλήσεις» έγραψε η Τζόρτζια Μελόνι σε ανάρτησή της στο X πριν υποδεχτεί τους ηγέτες της G7.
L'Italia ha scelto di ospitare il summit dei leader in Puglia, non è stata una scelta casuale: lo abbiamo fatto perché la Puglia è una regione del Sud Italia e il messaggio che vogliamo dare è di un #G7 che sotto presidenza italiana vuole rafforzare il suo dialogo con le Nazioni… pic.twitter.com/YaAD6sV1iP
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) June 13, 2024
Θερμοί εναγκαλισμοί με τους ηγέτες των μελών κρατών της G7
Χωρίς καθόλου άγχος, η Ιταλίδα πρωθυπουργός, σαν καλή οικοδέσποινα καλωσόρισε τους ηγέτες. Φορώντας ένα ροζ κουφετί σύνολο, η Μελόνι τράβηξε μερικές selfies πριν την άφιξή τους και φρόντισε να τους υποδεχτεί όλους με αγκαλιές και φιλιά.
Μεταξύ των πρώτων που έφτασαν ήταν η πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν και ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Σαρλς Μισέλ.
Στην συνέχεια κατέφθασε ο πρωθυπουργός του Ηνωμένου Βασιλείου, Ρίσι Σούνακ, και στη συνέχεια ο Γερμανός καγκελάριος Όλαφ Σολτς, ο πρωθυπουργός της Ιαπωνίας Φούμιο Κισίντα. Ακολούθησε ο πρόεδρος της Γαλλίας Εμανουέλ Μακρόν και ο πρωθυπουργός του Καναδά Τζάστιν Τριντό.
Ο Αμερικανός πρόεδρος καθυστέρησε λίγο με αποτέλεσμα, όπως σημειώνει η Corriere, η Τζόρτζια Μελόνι να βγάλει μία selfie με τους φωτογράφους και τους εικονολήπτες που είχαν παραταχθεί για την παραδοσιακή οικογενειακή φωτογραφία. Μερικοί μάλιστα αστειεύτηκαν μαζί της, λέγοντάς της: «Πρόεδρε τώρα πρέπει να μας κάνεις όλους tag» με την Ιταλίδα πρωθυπουργό να αστειεύεται λέγοντας: «Σας ταγκάρω όλους. Κάνω την μεγαλύτερη ανάρτηση στην ιστορία».