Μεγάλη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο Λίβερπουλ [video]

livmanutd2015

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν η μεγάλη νικήτρια του παραδοσιακού αγγλικού ντέρμπι, περνώντας με 2-1 από την έδρα της Λίβερπουλ και κάνοντας με αυτό το αποτέλεσμα ένα αποφασιστικό βήμα για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο επόμενο τσάμπιονς λιγκ.
Η Γουνάιτεντ προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Μάτα και έπαιξε με παίκτη περισσότερο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 46' ο Στίβεν Τζέραρντ που μόλις είχε μπει αλλαγή, αποβλήθηκε! Ο Μάτα ήταν ο "δράστης" και του δεύτερου γκολ με υπέροχο γυριστό σουτ, ο Στάριτζ μείωσε στο 69' σε 1-2 κι έδωσε ελπίδες στη Λίβερπουλ, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τέλους με τη Μάντσεστερ μάλιστα να χάνει και πέναλτι με τον Ρούνεϊ στο 90'.