«Όργια» Αντετοκούνμπο στη νίκη επί της Βοστόνης

Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν γι΄ άλλη μια φορά συγκλονιστικός και στο πρώτο ματς του Μιλγουόκι μετά την επανέναρξη του ΝΒΑ «πήρε από το χέρι» την ομάδα του και την οδήγησε στη νίκη επί της Βοστόνης με 119-112.

Με τον Greek Freak να κάνει ό,τι θέλει στοι παρκέ οι Μπακς πλησιάζουν ακόμη πιο κοντά στο κορυφαίο ρεκόρ και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Το πρώτο ματς των δύο ομάδων μετά από περίπου 5 μήνες αποχής λόγω της πανδημίας ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες, που δίνουν μάχη για την πρώτη θέση στην Ανατολή και για να μπουν στους τελικούς του ΝΒΑ, πρόσφεραν πλούσιο θέαμα τα ξημερώματα του Σαββάτου (1/8), με τα «Ελάφια» να στηρίζονται γι΄ ακόμη μία φορά στο μεγάλο τους αστέρι.

O Έλληνας σούπερ σταρ ήταν πραγματικά απολαυστικός. Σκόραρε 36 πόντους από 13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/12 βολές, μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, είχε ένα κλέψιμο και μία τάπα και μόλις 2 φάουλ σε 32 λεπτά συμμετοχής που ισοδυναμούν με κάτι περισσότερο από δυόμιση περιόδους.

Η δεύτερη μέρα στην «φούσκα» του Ορλάντο έκλεισε μ΄ ένα σπουδαίο ντέρμπι, ανάμεσα στο Χιούστον και στο Ντάλας. Οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας προσφέροντας το πιο «χορταστικό» ματς μέχρι τώρα στο restart του ΝΒΑ, με 302 συνολικά πόντους και τους «Ρόκετς» να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με 153-149.

Οι 85 πόντοι που δέχθηκε η άμυνα του Χιούστον στο πρώτο ημίχρονο συνιστούν τη χειρότερη επίδοση στην ιστορία του συλλόγου στα μισά ενός αγώνα, ωστόσο, στο φινάλε οι «ρουκέτες» πανηγύρισαν χάρις στους 49 πόντους του Τζέιμς Χάρντεν (11/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 18/21 βολές, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 43:29) και στους 31 πόντους του Ράσελ Γουέστμπρουκ (12/27 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 43:30).

Οι «Μάβερικς» πήραν 39 πόντους από τον Κρίσταπς Πορζίνγκις (10/18 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 10/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 39 λεπτά) και είδαν τον Λούκα Ντόντσιτς να γράφει triple-double (28 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ), αλλά να είναι πολύ άστοχος από την περιφέρεια και να αποχωρεί λίγο πριν από το φινάλε της παράτασης με έξι φάουλ.