"Διπλό" στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός και προβάδισμα τίτλου

osfpaopanigir

Μια "κατάρα" χρόνων έσπασε ο Ολυμπιακός, που νίκησε μέσα στο ΟΑΚΑ με 69-64 τον Παναθηναϊκό στονη τρίτο τελικό των πλέι οφ, προηγείται πλέον με 2-1 νίκες και έχει μεγάλη ευκαιρία την Κυριακή στο ΣΕΦ να πανηγυρίσει την κατάκτηυση του τίτλου.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όταν και προηγήθηκαν με 56-40. Ο Παναθηναϊκός βρήκε το κουράγιο να αντεπιτεθεί στην τελευταία περίοδο και να μειώσει σε απόσταση βολής, 64-62, ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε καθαρό μυαλό και βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν στα κρίσιμα σημεία, ώστε να διαφυλάξει τη νίκη που άξιζε και να την πανηγυρίσει.

Ο Σπανούλης με 14 πόντου ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και τον ακολούθησε ο Πρίντεζης με 13. Από τον Παναθηναϊκό ο Διαμαντίδβης είχε 18 και ο Λάσμε 16.