Ήττα - «μάθημα» για την Εθνική στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με ένα φινάλε... θρίλερ, η εθνική γνώρισε την πρώτη ήττα της, με 79-78, από τη Βραζιλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Στη Νανζίνγκ «έσπασαν καρδιές», με την εθνική να προηγείται και με +17 στη 2η περίοδο, να χάνει την αμυντική προσήλωσή της στο β΄ μέρος και να βλέπει την... πλάτη των Βραζιλιάνων με -7 και στο τέλος να γνωρίζει την ήττα από μία χαμένη βολή του Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε κερδίσει φάουλ στα 2,1΄΄ σε προσπάθεια για τρίποντο πίσω από τη γραμμή του κέντρου.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν για δεύτερη φορά πρώτος σκόρερ της εθνικής, πετυχαίνοντας 20 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Νικ Καλάθης είχε 16 πόντους με 3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 13 πόντους και 9 ο Κώστας Σλούκας με 11 ασίστ. «Δήμιος» για την Ελλάδα από την καλά διαβασμένη Βραζιλία αναδείχθηκε ο έμπειρος Άντερσον Βαρεζάο με 22 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Μαρκίνιος Σόουζα, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Άλεξ Γκαρσία και Λεανδρίνιο Μπαρμπόσα.

Η εθνική δίνει... τελικό για την πρόκριση με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη (5/9) στις 15:30. Η Βραζιλία, με δύο νίκες, εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Α ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία – Βενεζουέλα (80-69)

Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα (55-70)

Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71

Κίνα – Πολωνία 76-79 (παρ)

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

11.00: Ακτή Ελεφαντοστού- Πολωνία (ΕΡΤ Play 1)

15.00: Βενεζουέλα-Κίνα(ΕΡΤ Play 1)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Πολωνία 2 2 0 159-145 4

Kίνα 2 1 1 146-134 3

Βενεζουέλα 2 1 1 156-151 3

Ακτή Ελεφαντοστού 2 0 2 126-157 2

Β ΟΜΙΛΟΣ

Ρωσία - Νιγηρία (82-77)

Αργεντινή - Νότια Κορέα (95-69)

Νιγηρία – Αργεντινή 81-94

Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

11:30 Νότια Κορέα – Νιγηρία ERT.GR

15:30 Ρωσία – Αργεντινή ΕΡΤ Sports

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Αργεντινή 2 2 0 189-150 4

Ρωσία 2 2 0 169-150 4

Νιγηρία 2 0 2 158-176 2

Νότια Κορέα 2 0 2 142-182 2

Γ ΟΜΙΛΟΣ

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο (81-83)

Ισπανία - Τυνησία (101-62)

Τυνησία - Ιράν (79-67)

Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία 63-73

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

11:30 Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία ΕΡΤ Sports

15:30 Ισπανία – Ιράν ERT.GR

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Ισπανία 2 2 0 174-125 4

Πουέρτο Ρίκο 2 1 1 146-154 3

Τυνησία 2 1 1 141-168 3

Ιράν 2 0 2 148-162 2

Δ ΟΜΙΛΟΣ

Αγκόλα - Σερβία (59-105)

Φιλιππίνες - Ιταλία (62-108)

Ιταλία – Αγκόλα 92-61

Σερβία – Φιλιππίνες 126-67

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

10:30 Αγκόλα – Φιλιππίνες ΕΡΤ2

14:30 Ιταλία – Σερβία ΕΡΤ2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Σερβία 2 2 0 231-126 4

Ιταλία 2 2 0 200-123 4

Αγκόλα 2 0 2 120-197 2

Φιλιππίνες 2 0 2 129-234 2

Ε ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – Ιαπωνία(86-67)

Τσεχία – ΗΠΑ (67-88)

Ιαπωνία – Τσεχία (76-89)

ΗΠΑ – Τουρκία 93-92 (παρ)

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

11:30 Τουρκία – Τσεχία ΕΡΤ2

15:30 ΗΠΑ – Ιαπωνία ΕΡΤ2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

ΗΠΑ 2 2 0 181-159 4

Τουρκία 2 1 1 178-160 3

Τσεχία 2 1 1 156-164 3

Ιαπωνία 2 0 2 143-175 2

ΣΤ ΟΜΙΛΟΣ

Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία (94-102)

Ελλάδα – Μαυροβούνιο (85-60)

Μαυροβούνιο - Νέα Ζηλανδία (83-93)

Βραζιλία - Ελλάδα 79-78

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

11:00 Βραζιλία – Μαυροβούνιο ΕΡΤ Sports

15:00 Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία ΕΡΤ Sports

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Βραζιλία 2 2 0 181-172 4

Ελλάδα 2 1 1 163-139 3

Νέα Ζηλανδία 2 1 1 187-185 3

Μαυροβούνιο 2 0 2 143-178 2

Η ΟΜΙΛΟΣ

Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία(80-76)

Γαλλία – Γερμανία (78-74)

Γερμανία - Δομινικανή Δημοκρατία (68-70)

Ιορδανία - Γαλλία 64-103

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

15:30 Ιορδανία – Γαλλία ERT.GR

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

11:30 Γερμανία – Ιορδανία ERT.GR

15:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία ERT.GR

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Γαλλία 2 2 0 181-138 4

Δομινικανή Δημοκρατία 2 2 0 150-144 4

Γερμανία 2 0 2 142-148 2

Ιορδανία 2 0 2 140-183 2

Θ ΟΜΙΛΟΣ

Καναδάς – Αυστραλία(92-108)

Σενεγάλη – Λιθουανία (47-101)

Αυστραλία - Σενεγάλη (81-68)

Λιθουανία - Καναδάς 92-69

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

14:30 Λιθουανία – Καναδάς ΕΡΤ3

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

10:30 Καναδάς – Σενεγάλη ERT.GR

14:30 Λιθουανία – Αυστραλία ΕΡΤ3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

AΓ Ν Η ΠΟΝΤΟΙ Β

Λιθουανία 2 2 0 193-116 4

Αυστραλία 2 2 0 189-160 4

Καναδάς 2 0 2 161-200 2

Σενεγάλη 2 0 2 115-182 2

* Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στη δεύτερη φάση. Οι ομάδες που θα αποκλειστούν παίζουν για τις θέσεις 17-32.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

 ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Booking.com

 

emfylies idees

symmaxia

 Copyright © 2019 YSTEROGRAFO NEWS