Παγκόσμιο Κύπελλο 2022: Διέλυσε το Ιράν η Αγγλία, 6-2 - Ισοφάρισε το ευρύτερο ενεργητικό της στη διοργάνωση

Σε ένα παιχνίδι που κρατήθηκαν... 13 λεπτά καθυστερήσεις, η Αγγλία κονιορτοποίησε 6-2 το Ιράνστην πρεμιέρα της για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, που διεξάγεται στο Κατάρ.

Οι Άγγλοι έκαναν ένα εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρεις φορές, τις δύο στα τελευταία τρία λεπτά του, και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στο στάδιο «Khalifa», για τον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης.

Στο 35' άνοιξε το σκορ ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, για να κάνει το 2-0 ο Μπουκαγιό Σακά στο 44' και το 3-0 ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 45'+1'. Με το δεύτερο γκολ του, στο 62', ο Σακά έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας που πετυχαίνει δύο γκολ σε παιχνίδι Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Ιρανοί μείωσαν με τον Μεχντί Ταρέμι, στο 65', ο οποίος έβαλε και το δεύτερο γκολ τους, με εκτέλεση πέναλτι στο 90'+13'. Είχαν προηγηθεί τα τέρματα των Μάρκους Ράσφορντ (φωτό) στο 71' και Τζακ Γκρίλις στο 90'.

Με αυτό το 6-2, οι Άγγλοι, που έκαναν κατοχή της τάξης του... 78,2%, ισοφάρισαν το μεγαλύτερο ενεργητικό τους σε παιχνίδι Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά το 6-1 επί του Παναμά για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων στο προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, της Ρωσίας, το 2018.

Αγγλία: Πίκφορντ, Στόουνς, Μάουντ (71' Φόντεν), Μαγκουάιρ (70' Ντάιερ), Τρίπιερ, Μπέλινγχαμ, Ράις, Σο, Στέρλινγκ (70' Γκρίλις), Σακά (70' Ράσφορντ), Κέιν (75' Γουίλσον).

Ιράν: Μπεϊρανβάντ (20' Χουσεϊνί), Μοχαραμί, Μοχαμάντι, Χοσεϊνί, Χατζισαφί, Τσεσμί (46' Κανανί), Τζαχανμπάς (46' Γκολιζαντέχ), Πουραλιγκάντζι, Καρίμι (46' Εζατολάχι), Νουρολαχί (78' Αζμούν), Ταρεμί.