NBA: Πρωταθλητές οι Ντένβερ Νάγκετς - Έγραψαν ιστορία και έκαναν το 4-1 με 94-89 - Κορυφαίος ο Γιόκιτς

Τα κατάφεραν οι Νάγκετς στο NBA! Για πρώτη φορά στην ιστορία τους σκαρφάλωσαν στο Εβερεστ του παγκόσμιου μπάσκετ. Η παρέα του φοβερού και τρομερού Νίκολα Γιόκιτς έριξε στο καναβάτσο για τέταρτη φορά τους Χιτ (94-89) και έκανε δικό της το πρώτο της δαχτυλίδι.

Αλλη μια μέρα στη δουλειά για τον Γιόκιτς, που σταμάτησε στους 28 πόντους και τα 16 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του Σέρβου σέντερ οι Πόρτερ (16π, 13 ριμπ.) και Μάρεϊ (14π, 8 ασίστ), ενώ για τους Χιτ ξεχώρισαν οι Μπάτλερ (21π.), Αντεμπάγιο (20π, 12 ριμπ.) και Στρους (12π, 8 ριμπ.).

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά στο ματς και το ένα άστοχο σουτ διαδεχόταν το άλλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Ντένβερ είχε ήδη τέσσερα λάθη στο 3' ενώ το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 6-5 για τους γηπεδούχους. Σε αυτό το διάστημα, το Ντένβερ είχε 3/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα ενώ οι Χιτ μέτρησαν 1/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα, χάνοντας οκτώ σερί σουτ έπειτα από το αρχικό 0-5! Στη συνέχεια, πάντως το Μαϊάμι άρχισε να συνέρχεται και να βρίσκει ρυθμό, μειώνοντας σε 16-12 με τον Μάρτιν.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Μπαμ Αντεμπάγιο

Ακολούθως, ο Νίκολα Γιόκιτς χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ και πέρασε στον πάγκο δίνοντας τη θέση του στον Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ στα 2:51 για την πρώτη περίοδο. Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν μάζεψαν απλώς τη διαφορά, αλλά πέρασαν μπροστά στο σκορ με το γκολ-φάουλ του Μπαμ Αντεμπάγιο για το 18-19. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-24 για τους Μαϊάμι Χιτ, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αντεμπάγιο που σημείωσε 14 πόντους με 2/2 βολές, 6/11 δίποντα ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε αυτό το διάστημα.

Οι Νάγκετς είχαν 1/15 τρίποντα στο ημίχρονο

Μετά το κακό ξεκίνημα, το Μαϊάμι είχε πια τον έλεγχο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Λάουρι έκλεψε την μπάλα από τον Γιόκιτς και στη συνέχεια ο Ντάνκαν Ρόμπινσον σκόραρε για το 29-39 στο 29'. Σε κάθε περίπτωση, ο Αντεμπάγιο κάλυψε το χλιαρό ξεκίνημα του Τζίμι Μπάτλερ ενώ οι Νάγκετς παρέμεναν... εκνευριστικά άστοχοι. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 44-51 για τους φιλοξενούμενους που σούταραν 15/24 δίποντα και 4/15 τρίποντα κόντρα στο Ντένβερ που είχε 1/15 τρίποντα, 3/8 βολές και 9 λάθη!

Η αντίδραση του Ντένβερ

Το -7 των Νάγκετς στο ημίχρονο με αυτές τις επιδόσεις ήταν μάλλον κολακευτικό για την ομάδα του Μάικ Μαλόουν που αντέδρασε στην τρίτη περίοδο. Ο Τζαμάλ Μάρεϊ ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο για το 60-60. Την ίδια ώρα, ο Μπάτλερ είχε 2/9 δίποντα, ο Βίνσεντ μετρούσε 2/9 σουτ και οι Λάουρι, Μάρτιν, Ρόμπινσον είχαν μαζί 2/8 σουτ από την περιφέρεια. Το τρίποντο του Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ έδωσε προβάδισμα στους Νάγκετς, κάνοντας το 69-66. Παρ' όλα αυτά, οι Χιτ δεν... πανικοβλήθηκαν και το μεγάλο τρίποντο του Λάουρι έκανε το 70-71 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Βγήκε μπροστά ο Μπάτλερ

Οι Νάγκετς επέστρεψαν κάνοντας επιμέρους σκορ 11-5 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου για το 81-76 με το καλάθι του Τζαμάλ Μάρεϊ, υποχρεώνοντας τον Έρικ Σπόλστρα να καλέσει timeout. Ο... εξαφανισμένος Μπάτλερ έδωσε μια σημαντική «ανάσα» στην ομάδα του σκοράροντας δυο σερί τρίποντα για το 86-82 στα 3:32 για το τέλος ενώ μείωσε σε 86-85 με 3/3 βολές. Μάλιστα έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Μαϊάμι, κάνοντας 86-87! Ο Μπάτλερ βγήκε μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο, φτάνοντας τους 13 σερί πόντους για το 88-89 για τους Χιτ!

Έγραψαν ιστορία οι Νάγκετς

Πάντως ο Μπρους Μπράουν έκανε το 90-89 και στη συνέχεια ο Στρους αστόχησε από τη γωνία για τρεις. Ο Γιόκιτς αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια όμως ο Μπάτλερ έκανε κακή πάσα και ο Κάλντγουελ-Πόουπ έκλεψε την μπάλα, κερδίζοντας φάουλ από τον Λάουρι στα 24.7" και κάνοντας το 92-89 με 2/2 βολές. Ο Σπόλστρα κάλεσε timeout, ο Μπάτλερ αστόχησε σε τρίποντο υπό πίεση στα 15" και ο Μπράουν με 2/2 βολές έκανε το 94-89. Ο Λάουρι αστόχησε σε τρίποντο και το Ντένβερ κατέκτησε το πρωτάθλημα!

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μάικ Μαλόουν): Πόρτερ 16 (6/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκόρντον 4 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γιόκιτς 28 (11/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάλντγουελ-Πόουπ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Μάρεϊ 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκριν 4, Μπρους Μπράουν 10 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κρίστιαν Μπράουν 7, Τζόρνταν

ΜΑΙΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σπόλστρα): Μπάτλερ 21 (3/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λοβ 3 (1), Αντεμπάγιο 20 (9/20 δίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Στρους 12 (1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Βίνσεντ 6 (3/13 σουτ), Λάουρι 12 (4/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 10 (5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 5 (1), Χάισμιθ, Ζέλερ