Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός -Επικράτησε του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ σε ένα επεισοδιακό ματς

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός που κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 1-0 στον τελικό. Σε έναν τελικό που ξεκίνησε με 32 λεπτά διακοπή λόγω επεισοδίων, καπνογόνων και δακρυγόνων, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προσφέρουν ιδιαίτερο θέαμα στο πρώτο μισάωρο.

Τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο ΠΑΟΚ, αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρία, ενώ υπήρχαν πολλά φάουλ και άγχος.

Προβάδισμα απέκτησε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΟΚ στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας με πέναλτι του Αϊτόρ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης (μετά από χρήση VAR).

Στο πέναλτι υπέπεσε ο Βιεϊρίνια, που στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα χτύπησε τον Βιγιαφάνιες στο κεφάλι.

Στον πανηγυρισμό ο Αϊτόρ δέχτηκε πέτρα στο χέρι που έφυγε από την εξέδρα των οπαδών του ΠΑΟΚ και τραυματίστηκε. Το ματς διεκόπη στο 35΄.

Εν τέλει δόθηκε συνέχεια στο ματς, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με μεγάλη καθυστέρηση.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Γκατσίνοβιτς στο 47' για τον Παναθηναϊκό. Το σουτ του κόντραρε και κατέληξε ελάχιστα μακριά από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Στο 58ο λεπτό του τελικού, ο Μπίσεσβαρ έκλεψε, πάτησε περιοχή και το αριστερό πλασέ του κατέληξε λίγο άουτ από τη γωνία του Μπρινιόλι.

Νέα τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ που συνέχιζε να πιέζει στο 79'. Ο Κώτσιρας έδιωξε την κεφαλιά του Σβαμπ σχεδόν επάνω στην γραμμή.

Το σκορ παρέμεινε στο 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού ο οποίος κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας.