MEDIA

ΕΡΤ 2: Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης μέχρι 18 Νοεμβρίου

Ξεκίνησαν τα προγράμματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης μετά το κλείσιμο των δημοτικών λόγω του κορωνοϊού ξκίνησε άμεσα η εκπαιδευτική τηλεόραση. Τα μαθήματα θα μεταδίδονται από την ΕΡΤ2, από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00. 

Αναλυτικά το πρόγραμμα έως 20 Νοεμβρίου 2020, όπως το ανακοίνωσε  - και -η ίδια η Νίκη Κεραμέως μα ανάρτησή της στο Twitter:

ΤΡΙΤΗ 17/11/2020

 Από 09:00 έως 12:00

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/11/2020

Από 09:00 έως 12:00

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ  

– Διαθεματικό Α’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη) – 22’12”

– Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 18’27”
– Μαθηματικά Β’: Προπαίδεια (3) (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου) – 15’05”
– Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’35”
– Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου) – 27’53”
– Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 21’29”
– Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά) – 20’54”
-ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 25’40”

ΠΕΜΠΤΗ 19/11/2020

 Από 09:00 έως 12:00

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ  

– Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16”

– Γλώσσα Α’-Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32”
– Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53”
– Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12”
– Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30”
– Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54”
– Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46”
– Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13”

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/11/2020

 Από 09:00 έως 12:00

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ  

 – Γλώσσα Α’: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 15’52”
– Θεατρική αγωγή Α’ – Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’12”
– Γλώσσα Β’ – Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 16’51”
– Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’54”
– Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 23’39”
– Ιστορία Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20′
– Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) 23’31”
– Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το άτομο και  η διεθνής κοινότητα – (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Πανανικολάου) 14΄47”

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

 ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
 Copyright © 2020 YSTEROGRAFO NEWS