"Απόδραση" του Παναθηναϊκού από την έδρα του ΟΦΗ

paopanigirkofi

Μεγάλη νίκη με σκορ 3-2 πήρε ο Παναθηναϊκός στην Κρήτη από τον ΟΦΗ κι έτσι διατηρήθηκε σε απόσταση έξι βαθμών από την κορυφή και τον Ολυμπιακό, μια εβδομάδα πριν τον υποδεχτεί στη "Λεωφόρο" στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος.

Η επιτυχία για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου αποκτά μεγαλύτερη αξία επειδή προήλθε από ανατροπή του σκορ. Ο Παναθηναϊός προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Καρέλη, όμως, ο ΟΦΗ μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-1. Ο Μονιάκης με απευθείας φάουλ ισοφάρισε και ο Μερεμπασβίλι με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ιοσφάρισε με τον Πράνιτς και στο 74' με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Καρέλη εξασφάλισε τη μεγάλη νίκη.