Super League: Μαζί στην κορυφή Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, έχασε την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός

Με τρεις ισοπαλίες και μία νίκη γηπεδούχου ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Super League και τελευταία του πρώτου γύρου.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κερδίσει στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα (1-1), αν και έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, την ίδια ώρα που στο Περιστέρι ο Άρης απέσπασε το «Χ» (2-2) στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ατρόμητο, με σκόρερ τον Φετφατζίδη.

Στην Τρίπολη, Αστέρας και Λάρισα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ενώ τη μοναδική νίκη την Κυριακή πέτυχε η Λαμία, που στο «κάστρο» της ανέτρεψε το 0-1 με το οποίο προηγήθηκε ο ΟΦΗ και επικράτησε τελικά 2-1, ανεβαίνοντας στην 8η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League παραμένουν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ. Οι μεν «ερυθρόλευκοι», το Σάββατο, πέρασαν άνετα από το Αγρίνιο, νικώντας 3-0 τον Παναιτωλικό, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Ξάνθης στην Τούμπα, επικρατώντας τελικά με 2-0 και αφού του είχαν ακυρωθεί (ορθώς) δύο γκολ με τη χρήση του VAR.

Στην τρίτη θέση, μόνη, βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ, που συνέτριψε με 5-0 τον Πανιώνιο στο ΟΑΚΑ, με το σκορ πάντως να μην αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Super League: Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• ΠΑΟΚ - Ξάνθη 2-0
• ΑΕΚ - Πανιώνιος 5-0
• Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 0-3
• Λαμία - ΟΦΗ 2-1
• Αστέρας Τρίπολης - Λάρισα 1-1
• Ατρόμητος - Άρης 2-2
• Βόλος - Παναθηναϊκός 1-1

Η βαθμολογία της Super League (σε 13 αγώνες)