Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τη Ρεάλ

paorealmikri

Με την καλύτερή του φετινή εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός "ισοπέδωσε" στο ΟΑΚΑ την ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ μέχρι σήμερα στη διοργάνωση, τη Ρεάλ με σκορ 85-69 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία του στα πλέι οφ, διαλύοντας τις ανησυχίες που υπήρχαν μετά την ήττα στο Κάουνας.
Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν καταπληκτική και στα 40 λεπτά του αγώνα και σκόρπισε τον ενθουσιασμό στους 18.000 φιλάθλους της που κατέκλυσαν το γήπεδο. Με μπροστάρη σε ένα ακόμα παιχνίδι τον φορμαρισμένο Νίκο Παππά ο οποίος σκόραρε 22 πόντους και αποκάλυψη τον Αμερικανό Νέλσον ο οποίος έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό με 16 πόντους και 4 ασίστ, προηγήθηκε με 19-15 στο δεκάλεπτο, με 41-35 στο ημίχρονο και με 69-53 στη λήξη της... εξωπραγματικής τρίτης περιόδου στην οποία το επί μέρους σκορ ήταν 28-18.