Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα

osfpkorivos

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 μπάσκετ περνώντας και από την Αμαλιάδα με νίκη επί του Κόροιβου με σκορ 87-70. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δε δυσκολεύτηκε απέναντι σε έναν αντίπαλο που στάθηκε αξιοπρεπώς και που έδειξε ότι έχει τα φόντα να νικήσει τα κρίσιμα παιχνίδια που του απομένουν και να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός ένιωσε την... ανάσα του Κόροιβου δύο φορές στο παιχνίδι, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 39-37 και στο 26ο λεπτό όταν μείωσαν εκ νέου σε 58-65, αλλά χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ξαναπήρε μεγάλες διαφορές και τη νίκη.

Ο Λοτζέσκι με 16 πόντους και ο Χάντερ με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ο Μάρσαλ με 16 πόντους του Κόροιβου.