Ο Μασεράνο "πρόδωσε" το πέναλτι του Αγουέρο [video]

maseranopenalti2

Το καθοριστικό σημείο της πρόκρισης της Μπαρτσελόνα επί της Μάντσεστερ Σίτι ήταν το χαμένο πέναλτι των Αγγλων στο 80ο λεπτό του επαναληπτικού αγώνα στη Βαρκελώνη. Αν ο Αγουέρο ευστοχούσε και ισοφάριζε, πολλά θα μπορούσαν να συμβούν στα λεπτά που απέμεναν αφού το σκορ θα γινόταν 1-1 και η Σίτι θα ήθελε ένα ακόμα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Το πέναλτι όμως χάθηκε, με τον τερματοφύλακα της Μπάρτσα, Τερ Στένγκεν να απορκούει εντυπωσιακά αλλά έχοντας και... βοήθεια. Ο αμυντικός του Χαβιέ Μασεράνο, συμπατριώτης του εκτελεστή του πέναλτι Αγουέρο και συμπαίκτης του στην Εθνική Αργεντινής, τον ξέρει καλά. Τόσο καλά, ώστε να κάνει σινιάλο προς τον τεραμτοφύλακά του πριν την εκτέλεση και μετά να τρέξει προς το μέρος του για να τον αγκαλιάσει και να του πει "στα έλεγα". Δείτε το βίντεο, αλλά και τη χαρακτηριστική φωτογραφία.