Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ: Ανώτερη η Ισπανία, ετοιμάζεται για τους «8»

 Μπορεί η Ιταλία να βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (15-5) ωστόσο η Ισπανία κατάφερε να την κατεβάσει σε μονοψήφιο νούμερο χάρη στις ενέργειες του Σέρχιο Γιούλ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη «φούρια ρόχας» εκμεταλλεύεται στην τέταρτη περίοδο τα λάθη των Ιταλών που τους στέρησαν τη δυνατότητα να γευτούν τη χαρά της νίκης.

Μετά την ήττα τους οι «ατζούρι» έμειναν εκτός συνέχειας καθώς υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σκαριόλο ήταν ο Ρούμπιο με 15 πόντους ενώ με 11 ακολούθησε ο Γιούλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 30-31, 50-48, 67-60.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Κλαβέρ 7 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκασόλ 2, Ερνανγκόμεθ Χ. 16 (1), Ερνανγκόμεθ Γ. 4 (7 ριμπάουντ), Γιούλ 11 (1), Οριόλα 2, Ρίμπας 5 (1), Ρούμπιο 15 (1 τρίποντο, 7 λάθη).

ΙΤΑΛΙΑ (Σακέτι): Μπελινέλι 7 (3/16 σουτ), Μπιλίγκα 6, Μπρουκς 1, Ντατόμε 12 (1), Ντέλα Βάλε 6, Γκαλινάρι 15 (2), Τζεντίλε 7, Χάκετ 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τεσιτόρι 1, Βιτάλι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες μετά το πέρας της 1ης μέρας της Β' φάσης

Β’ ΦΑΣΗ

GROUP I
Ομάδα Β. Ν-Η
Πολωνία 8 4-0
Αργεντινή 8 4-0
Ρωσία 6 2-2
Βενεζουέλα 6 2-2

Παρασκευή 6/9

Πολωνία – Ρωσία (79-74
Αργεντινή – Βενεζουέλα 87-67

Κυριακή 8/9

Βενεζουέλα – Ρωσία 11:00
Αργεντινή – Πολωνία 15:00

GROUP J
Ομάδα Β. Ν-Η
Σερβία 8 4-0
Ισπανία 8 4-0
Πουέρτο Ρίκο 6 2-2
Ιταλία 6 2-2

Παρασκευή 6/9

Σερβία – Πουέρτο Ρίκο 90-47
Ισπανία – Ιταλία 67-60

Κυριακή 8/9

Πουέρτο Ρίκο – Ιταλία 11:30
Σερβία – Ισπανία 15:30

GROUP K
Ομάδα Β. Ν-Η
ΗΠΑ 6 3-0
Βραζιλία 6 3-0
Τσεχία 5 2-1
Ελλάδα 5 2-1

Σάββατο 7/9

Βραζιλία - Τσεχία 11:30
ΗΠΑ – Ελλάδα 15:30

Δευτέρα 9/9

Τσεχία – Ελλάδα 11:30
ΗΠΑ – Βραζιλία 15:30

GROUP L
Ομάδα Β. Ν-Η
Αυστραλία 6 3-0
Γαλλία 6 3-0
Λιθουανία 5 2-1
Δομινικανή Δημοκρατία 5 2-1

Σάββατο 7/9

Αυστραλία – Δομινικανή Δημοκρατία 11:00
Γαλλία – Λιθουανία 15:00

Δευτέρα 9/9
Λιθουανία – Δομινικανή Δημοκρατία 11:00

Γαλλία – Αυστραλία 15:00

* Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στην τρίτη φάση. Οι ομάδες που θα αποκλειστούν παίζουν για τις θέσεις 9-16

ΘΕΣΕΙΣ 17-32

============

13ος ΟΜΙΛΟΣ

===========

1η Αγωνιστική (Παρασκευή, 6/9)

11:00 Νιγηρία-Ακτή Ελεφαντοστού 83-66
15:00 Κίνα-Νότια Κορέα 77-73

Βαθμολογία

Ν-Η Β.

Νιγηρία 2-2 6
Κίνα 2-2 6
Ακτή Ελεφαντοστού 0-4 4
Ν. Κορέα 0-4 4

14ος ΟΜΙΛΟΣ

===========

1η Αγωνιστική (Παρασκευή, 6/9)

11:00 Ανγκόλα-Ιράν 62-71
15:00 Τυνησία-Φιλιππίνες 86-67

Βαθμολογία

Ν-Η Β.

Ανγκόλα 1-3 5
Ιράν 1-3 5
Τυνησία 1-2 4
Φιλιππίνες 0-3 3

 ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Booking.com

 

emfylies idees

symmaxia

 Copyright © 2019 YSTEROGRAFO NEWS