Κυπελλούχος δια περιπάτου ο Παναθηναϊκός

paoapollonp740

Ο Παναθηναϊκός είχε εκ των προτέρων τον τίτλο του απόλυτου φαβορί στον τελικό κυπέλλου με αντίπαλο τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΟΑΚΑ και το επιβεβαίωσε στο έπακρο στην πράξη. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρώτου εγχώριου τροπάιου της σεζόν, με το άνετο 68-53 μετά από έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε διαρκή μονόλογό του. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με 21-12, στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 39-20, στο 30' με 57-31 και στο τέλος απλά οι Πατρινοί μπόρεσαν να μειώσουν, με τον Παναθηναϊκό να έχει για πολλά λεπτά στο παρκέ τους νεαρούς σε ηλικία παίκτες του.

Ο Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των κυπελλούχων, ο Φιτζπάτρικ με 19 των ηττημένων.