Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός: Νίκη με 5-1 κόντρα στον Απόλλωνα [Video]

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός στη Super League, καθώς μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ και τις ισοπαλίες με ΑΕΚ και Ολυμπιακό, συνέτριψε τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ με 5-1, στο πρώτο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό, όταν ο Χατζηγιοβάνης έκανε σέντρα από αριστερά και ο Μακέντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε στο 41ο λεπτό, όταν ο Κάτσε βρήκε τον Μακέντα και ο Ιταλός επιθετικός παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Χουάντερσον.

Η εξέλιξη έφερε την κατάρρευση της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» κι επέτρεψε στο «τριφύλλι» να δώσει διαστάσεις στο σκορ. Στο 58΄ το σουτ του Κουρμπέλη βρήκε στον Γκίνο, αλλά στην επαναφορά ο διεθνής μέσος έγραψε το 3-0, ενώ στο 62΄ ο Ινσούα μετά τη συνεργασία με τον Μακέντα, έκανε το 4-0.

Ο Απόλλωνας μείωσε στο 67΄ με τον Σικαμπάλα, ενώ το τελικό 5-1, που συνιστά την ευρύτερη νίκη της ομάδας του Γιώργου Δώνη για φέτος, διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόχανσον.