Ηττα στις λεπτομέρειες για τον Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ

paomakabitelaviv

Ο Παναθηναϊκός έχασε στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι με 73-70 και μαζί μια μεγάλη ευκαιρία να γίνει το φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του ομίλου του στο Top16 της Ευρωλίγκας, θέση που δίνει και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πάλεψε στα ίσια το παιχνίδι, ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, επέστρψε γρήγορα από το σε βάρος της 38-30 του ημιχρόνου και διεκδίκησε μέχρι τέλους τη νίκη την οποία έχασε στις λεπτομέρειες. Το καλό για την ελληνική ομάδα ήταν ότι διαφύλαξε τη διαφορά των επτά πόντων με την οποία είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ και αυτό μπορεί να της αποδειχθεί χρήσιμο σε περίπτωση τελική ισοβαθμίας με τους Ισραηλινούς.

Ο Γιάνκοβιτς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, ο Παππάς είχε 15 και ο Γκιστ 12.