Ήττα για Ολυμπιακό στο ντεμπούτο του Μπαρτζώκα

Το ΣΕΦ είχε πολύ κόσμο, καθώς η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο του Ολυμπιακού αποτέλεσε δέλεαρ για τους φίλους των «ερυθρόλευκων», ωστόσο το ντεμπούτο του Έλληνα τεχνικού συνοδεύτηκε από εντός έδρας ήττα (86-93) από την Άλμπα Βερολίνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν το δρόμο που οδηγεί στα πλέι οφ να μακραίνει ακόμη περισσότερο, καθώς μετρούν πια 12 ήττες σε 19 αγώνες, ενώ η γερμανική ομάδα νίκησε για έκτη φορά. Μηδαμινή και απόψε ήταν η προσφορά των Αμερικανών του Ολυμπιακού, ειδικά των Πολ και Μπόλντγουιν.

Από την άλλη πλευρά ο Μάρκους Έρικσον πέτυχε σε 28 λεπτά 22 πόντους με 1/2 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 2/3 βολές, διαλύοντας μόνος του την άμυνα των γηπεδούχων.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 6-2 στο 3΄ και 12-6 στο 5΄, για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 22-19. Στη συνέχεια όμως η κατάσταση άλλαξε. Η άμυνα χαλάρωσε, η Άλμπα πέτυχε 11 πόντους σε δύο λεπτά και προσπέρασε με με 30-26 στο 12ο λεπτό, για να αρχίσει ένα... κοντσέρτο για πολυβόλα έξω από τα 6,75μ.

Οι Έρικσον και Χέρμανσον ευστοχούσαν «κατά ριπάς» και το ημίχρονο τους βρήκε προηγούμενους με 50-42. Με τους Κόνιαρη και Μιλουτίνοφ μπροστάρηδες στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 49-53 στο 23΄, ενώ ο ελληνικός κορμός βοήθησε στην ανατροπή, αφού στο 30΄ με τρίποντο του Βεζένκοφ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 71-68.

Πρόσκαιρα όπως αποδείχθηκε, αφού με σερί 9-0 η Άλμπα έφτασε γρήγορα στο +9 (82-73) συνεχίζοντας να ευστοχεί. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε, ο Κόνιαρης με τρίποντο μείωσε στους έξι (80-86) στο 36΄ και μία βολή του Πρίντεζη το 83-87.

Ο ίδιος στο 1΄02΄΄ πριν τη λήξη έγραψε το 85-87 και ο Μιλουτίνοφ με 1/2 βολές στα 28.4΄΄ το 86-87, αλλά το άστοχο τρίποντο του Σπανούλη και αντιαθλητικό φάουλ του ίδιου έκριναν το παιχνίδι.