Euroleague: Η Ρεάλ τιμώρησε τον Παναθηναϊκό

Με ένα σουτ της «απελπισίας» στο 0,1 δέκατο του δευτερολέπτου, ο Ρούντι χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ με 74-73 επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που η «βασίλισσα» κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ και είχε βρεθεί ακόμη και στο -18!

Ο Ρικ Πιτίνο επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση του αγώνα, οι παίκτες του έπαιξαν καλή άμυνα, αλλά υπολόγισαν χωρίς το «άστρο» του πολύπειρου Ισπανού.

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλοί για 35 λεπτά, αλλά τότε έχασαν τη συγκέντρωση και την ηρεμία τους, μαζί και πολλές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς και η Ρεάλ τους τιμώρησε, φτάνοντας στις πέντε συνεχείς νίκες απέναντί τους.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-3 και αργότερα με 18-6, ενώ με τον Λάνγκφορντ να ανακατεύει την άμυνα της Ρεάλ ο Παναθηναϊκός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +18 (32-14).

Με τον Ταβάρες να κυριαρχεί στη ρακέτα, οι Ισπανοί μείωσαν σε 35-26, αλλά με έκρηξη του Νικ Καλάθη οι «πράσινοι» ξαναπήγαν τη διαφορά στο +14 (40-26) και πήγαν στα αποδυτήρια με +12 (45-33).

Η Ρεάλ πλησίασε στο -5 (54-49) στο 27΄, ο Λάνγκφορντ ξανάφερε τη διαφορά στο +10 (59-49), αλλά ο εφησυχασμός των παικτών του Πιτίνο επέφερε το 59-53 στο 30΄.

Ο «άφαντος» ως την τέταρτη περίοδο Τόμας «πήρε μπροστά» στο ξεκίνημά της και με τρίποντο έκανε το 67-56, αλλά και το 71-60 λίγο αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ξεκίνησε η... τραγωδία.

Ο Παναθηναϊκός έγινε ανυπόμονος και νευρικός, σούταρε κατά... συρροή και άστοχα από τα 6,75μ., με τη Ρεάλ να πλησιάζει στον πόντο (71-70), στο 38΄.

Ο Λάνγκφορντ έκανε το 73-70, με 1/2 βολές ο Ράντολφ έγραψε το 73-71, ακολούθως ο Παπαγιάννης αστόχησε και στις δύο και στην τελευταία άμυνα του αγώνα ο Γκιστ πίεσε άψογα τον Καμπάτσο, η μπάλα έφτασε στον Ρούντι, που την πέταξε (!) από τα 9,5 μέτρα και διαμόρφωσε το τελικό 74-73.