Euroleague: Δεν άντεξε το επίπεδο ο Ολυμπιακός, ήττα (90-80) από την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ καλύτερη στο 3ο δεκάλεπτο και «καθάρισε» τον Ολυμπιακό άνετα με 90-80 για την Euroleague.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά δεν ήταν δυνατό να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, που είχε το προβάδισμα από νωρίς. Kαι παρά την αξιοπρεπή εμφάνιση του, στο 3ο δεκάλεπτο δεν άντεξε τη διαφορά ποιότητας και ηττήθηκε από την πιο γεμάτη και ποιοτική Μπαρτσελόνα.

Στο 6-10 πλέον η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα, που είχε καλές περιόδους, έπαιξε με ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση, κέρδισε παίκτες, αλλά δεν είχε ούτε την ποιότητα, ούτε το βάθος των γηπεδούχων και κοιτάζει το εντός έδρας ματς της επόμενης Πέμπτης (2/1) με τη Φενέρμπαχτσε.

Σπουδαίος για ακόμα μία φορά ο μάλλον πολυτιμότερος παίκτης της φετινής διοργάνωσης, Νίκολα Μίροτιτς, πολύ αποτελεσματικός ο Κάιλ Κούριτς, αποβλήθηκε με δύο back-to-back τεχνικές ποινές στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σβέτισλαβ Πέσιτς. Παπανικολάου και Ρούμπιτ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό, πολλοί προσπάθησαν, χωρίς τον Μιλουτίνοβ όμως η δουλειά τους ήταν πολύ δύσκολη ακόμη και για να είναι για σαράντα λεπτά ανταγωνιστικοί.

Εκτός αυτού, μεταφέρεται για την ερχόμενη εβδομάδα και το εντός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε η πιθανότητα να γίνει ο Βασίλης Σπανούλης το Νο1 σε πόντους στην Euroleague. Απόψε είχε 2 πόντους με 1/4 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη σε 12'23'' συμμετοχής
Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 90-80

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 40-39, 69-58, 90-80

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 6 (3 ριμπάουντ), Ρίμπας, Χάνγκα 14 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σμιτς, Οριόλα, Αμπρίνες 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χίγκινς 9 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιλέινι 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κούριτς 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Μίροτιτς 21 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Τόμιτς 6 (4 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές), Πολ (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης 3 (1), Σπανούλης 2 (1/4 σουτ), Τσέρι 6 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 6 (3/4 δίποντα), Παπανικολάου 14 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ριντ 15 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ)