EURO 2020: «Αυλαία» στην Ρώμη (12/06) με Τουρκία-Ιταλία

Με τον αγώνα, Τουρκία-Ιταλία θα ανοίξει η «αυλαία» του EURO 2020 στις 12 Ιουνίου στην Ρώμη, όπως ανακοινώθηκε από την UEFA.

Η ευρωπαϊκή συνομοσπονδία ανακοίνωσε σήμερα το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων που θα διεξαχθούν σε 12 ευρωπαϊκές πόλεις, με τον 6ο όμιλο να «κλέβει την παράσταση», καθώς εκεί συμμετέχουν τρεις κορυφαίες ομάδες (Πορτογαλία, Γαλλία και Γερμανία).

Αναλυτικά το πρόγραμμα, έχει ως εξής:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Τουρκία-Ιταλία 12/6 (Ρώμη)
Ουαλία-Ελβετία 13/6 (Μπακού)

2η αγωνιστική

Τουρκία-Ουαλία 17/6 (Μπακού)
Ιταλία-Ελβετία 17/6 (Ρώμη)

3η αγωνιστική

Ιταλία-Ουαλία 21/6 (Ρώμη)
Ελβετία-Τουρκία 21/6 (Μπακού)

 

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

Δανία-Φινλανδία 13/6 (Κοπεγχάγη)
Βέλγιο-Ρωσία 13/6 (Αγία Πετρούπολη)

2η αγωνιστική

Φινλανδία-Ρωσία 17/6 (Αγία Πετρούπολη)
Δανία-Βέλγιο 18/6 (Κοπεγχάγη)

3η αγωνιστική

Φινλανδία-Βέλγιο 22/6 (Αγία Πετρούπολη)
Δανία-Ρωσία 22/6 (Κοπεγχάγη)

 

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αυστρία-Ομάδα 1 14/6 (Βουκουρέστι)
Ολλανδία-Ουκρανία 14/6 (Αμστερνταμ)

2η αγωνιστική

Ουκρανία-Ομάδα 1 18/6 (Βουκουρέστι)
Ολλανδία-Αυστρία 18/6 (Αμστερνταμ)

3η αγωνιστική

Ομάδα 1-Ολλανδία 22/6 (Αμστερνταμ)
Ουκρανία-Αυστρία 22/6 (Βουκουρέστι)

 

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αγγλία-Κροατία 14/6 (Λονδίνο)
Ομάδα 2-Τσεχία 15/6 (Γλασκώβη)

2η αγωνιστική

Κροατία-Τσεχία 19/6 (Γλασκώβη)
Αγγλία-Ομάδα 2 19/6 (Λονδίνο)

3η αγωνιστική

Τσεχία-Αγγλία 23/6 (Λονδίνο)
Κροατία-Ομάδα 2 23/6 (Γλασκώβη)

 

5ος όμιλος

1η αγωνιστική

Πολωνία-Ομάδα 3 15/6 (Δουβλίνο)
Ισπανία-Σουηδία 15/6 (Μπιλμπάο)

2η αγωνιστική

Σουηδία-Ομάδα 3 19/6 (Δουβλίνο)
Ισπανία-Πολωνία 20/6 (Μπιλμπάο)

3η αγωνιστική

Ομάδα 3-Ισπανία 24/6 (Μπιλμπάο)
Σουηδία-Πολωνία 24/6 (Δουβλίνο)

 

6ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ομάδα 4-Πορτογαλία 16/6 (Βουδαπέστη)
Γαλλία-Γερμανία 16/6 (Μόναχο)

2η αγωνιστική

Ομάδα 4-Γαλλία 20/6 (Βουδαπέστη)
Πορτογαλία-Γερμανία 20/6 (Μόναχο)

3η αγωνιστική

Γερμανία-Ομάδα 4 24/6 (Μόναχο)
Πορτογαλία-Γαλλία 24/6 (Βουδαπέστη)

 

Φάση των 16

27/6 στο Αμστερνταμ και στο Λονδίνο
28/6 στην Βουδαπέστη και στο Μπιλμπάο
29/6 στην Κοπεγχάγη και στο Βουκουρέστι
30/6 στο Δουβλίνο και στην Γλασκώβη

 

Προημιτελικοί

3/7 στην Αγία Πετρούπολη και στο Μόναχο
4/7 στο Μπακού και στην Ρώμη

 

Ημιτελικοί

7-8/7 στο Λονδίνο

 

Τελικός

12/7 στο Λονδίνο

*Οι ομάδες 1, 2, 3 και 4 θα προκύψουν από το Nations League.
**Εάν η Ρουμανία προκριθεί από το Natiosn league θα τοποθετηθεί στον 3ο όμιλο.

 

 ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Booking.com

 

emfylies idees

symmaxia

 Copyright © 2019 YSTEROGRAFO NEWS