Πρόκριση στα πέναλτι για την Ατλέτικο Μαδρίτης!

atletikotoresΗ Ατλέτικο νίκησε με 3-2 στην διαδικασία των πέναλτι την Λεβερκούζεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27', όταν ο Μάριο Σουάρεθ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Εμέρ Τοπράκ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Λένο. Το 1-0 έμεινε τόσο στο 90λεπτο όσο και στην παράταση με αποτέλσμα η πρόκριση να κριθεί στα πέναλτι με μεγάλη νικήτρια την Ατλέτικο.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Μογιά (23' Όμπλακ), Χουανφράν, Μιράντα, Χοσέ Μαρία Χιμένες, Χεσούς Γκάμεθ, Μάριο Σουάρες, Κόκε, Κάνι (46' Ραούλ Γκαρθία), Αρντά Τουράν, Γκριεζμάν, Μάντζουκιτς (83' Τόρες).
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Ουεντέλ, Λαρς Μπέντερ (104' Κυριάκος Παπαδόπουλος), Γκονσάλο Κάστρο, Μπελαραμπί, Σον Χέουνγκ-Μιν (77' Ρόλφες), Τσαλχάνογλου, Ντρμιτς (69' Κίσλινγκ).