Αυτοί θα είναι οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στο Europa League

Θετική ακόμη και για τον Πανιώνιο που ήταν στους ανίσχυρους, μπορεί να χαρακτηριστεί η κλήρωση του 3ου προκριματικού γύρου στο Europa League για τις ελληνικές ομάδες.

Ο Παναθηναϊκός δεν αποκλείεται να βρει απέναντί του, μια παλιά γνώριμη. Οι πράσινοι θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Γκαμπάλα-Γιαγκελόνια, με τους Πολωνούς να έχουν τη ρεβάνς στο γήπεδό τους μετά το 1-1 στο Αζερμπαϊτζάν.

Η Γκαμπάλα αν και θεωρούνταν το φαβορί στο συγκεκριμένο ζευγάρι, πρέπει να βρει ανατροπή στην Πολωνία ώστε να βρεθεί ξανά απέναντι στον Παναθηναϊκό σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Ολυμπίκ Ντόνετσκ από την Ουκρανία ενώ ο Πανιώνιος, ο οποίος λογικά έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο πρόκρισης μετά το 2-0 επί της Γκόριτσα, θα περιμένει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ρέκιαβικ, με τους Ισραηλινούς να πανηγυρίζουν τη νίκη 3-1 στο πρώτο ματς εντός έδρας.

Τα πρώτα παιχνίδια θα διεξαχθούν στις 27 Ιουλίου και οι ρεβάνς στις 3 Αυγούστου

Αναλυτικά τα ζευγάρια

  • PSV Αϊντχόφεν – Οσιγιεκ/Λουκέρνη
  • Νόρκεπινγκ/Τρακάι – Σκεντίγια/Ελσίνκι
  • Κράσνονταρ – Σλόβαν Μπραιτισλάβας/Λίνγκμπι
  • Στούρμ Γκρατς/Μλάντοστ Πονγκόριτσα – Φενέρμπαχτσε
  • Παναθηναϊκός – Γκαμπάλα/Γιαγκελόνια (1-1 το πρώτο ματς)
  • Σάμροκ/Μλάντα Μπόλεσλαβ – Καϊράτ/Σκεντερμπέου
  • Οστερσουντ/Γαλατασαράι – Ιντερ Μπακού/Φολα Ες
  • Γάνδη – Αλταχ/Ντιναμό Μπρεστ
  • Ζενίτ – Τρέντσιν/Μπνέι Γεχούντα
  • Αούστρια Βιέννης – Πρόγκρες/ΑΕΛ
  • Μπορντό – Νόμε Κάλιου/Βιντεότον
  • Αστρα Τζούρτζιου/Ζιρέ – Ολεξάντρια
  • Μαρσέιγ – Οστάνδη
  • Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Βαντούζ/Οντ Γκρένλαντ
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ/Ρέκιαβιβ (3-1 το πρώτο ματς) – Πανιώνιος/Γκόριτσα (2-0 το πρώτο ματς)
  • Έβερτον – Ρουζομπερόκ/Μπραν
  • Φράιμπουργκ – Βαλούρ/Ντομζάλε
  • Ντιναμό Βουκουρεστίου – Μπιλμπάο
  • Βαλέτα/Ουτρέχτη – Χάουγκεσουντ/Λεχ Πόζναν
  • Αμπερντίν/Σιρόκι – Απόλλων Λεμεσού/ Ζάρια
  • Κορκ/ΑΕΚ Λάρνακας – Ραμποτνίσκι/Ντιναμό Μινσκ
  • Ολυμπικ Ντονέτσκ – ΠΑΟΚ
  • Κραϊόβα – Μίλαν
  • Ιρτις/Ερυθρός Αστέρας – Σπάρτα Πράγας
  • Ζελέζνιτσαρ/ΑΙΚ – Μπράγκα
  • Αρκα Γκντίνια – Φερεντσβάρος/Μίντιλαντ
  • Μπρόντμπι/Βάασα – Χάιντουκ/Λέφσκι Σόφιας
  • Μπειταρ Ιερουσαλήμ/Μπότεφ – Μαρίτιμο
  • Λιεπάγια/Σούντουβα – Σιόν
 ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
 ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ NEWSLETTER

symmaxia

 Copyright © 2017 YSTEROGRAFO NEWS